هرنی دیسک گردن

disk-gardan

در ناحیه گردن , مهره ها وضعیت بسیار جالبی دارند و توانایی حرکت سر در جهات مختلف را برای انسان میسر می سازند. گردن دارای 7 مهره است که مهره های اول و دوم مفصلی ایجاد می کنند که باعث حرکات چرخشی سر می شود. بین مهره اول و دوم بافت دیسک وجود ندارد ولی بین مهره های بعدی دیسک وجود دارد.

در اثر فشار به مهر های گردن و حرکات نامناسب و چرخشی شدید و نیز قرار گرفتن گردن در وضعیت های نامناسب امکان آسیب مهره های گردن وجود دارد . حرکات ناگهانی به سمت جلو و عقب (که خصوصاً هنگام ترمز کردن و سوانح رانندگی ایجاد می شود و یا هنگام سقوط کردن ایجاد می شود.) بسیار برای مهره ها و دیسک گردن مضر هستند. وقتی دیسک گردن آسیب ببیند سبب درد گردن و محدودیت حرکات می شود. ولی اگر دیسک گردن جابجا شود و یا پاره شود (که به آن هرنی دیسک گردن گفته می شود) سبب فشار روی ریشه عصب و یا نخاع می شود. اگر فشار روی ریشه عصب فقط باشد سبب دردهای تیر کشنده در کتف و بازو و ساعد و احساس بی حسی و تغییرات حسی در قسمتی از دست و انگشتان می شود اگر فشار مستقیم روی نخاع ایجاد شود که بسیار خطرناک است, سبب اختلال در دست ها و پاها و مشکل حرکت و نیز سفتی اندام ها می شود.(که به آن میلو پاتی گفته می شود.)

درمان

در صورتی که علائم بیمار فقط درد گردن و دست باشد در مرحله اول درمان طبی و محدود کردن حرکات گردن و استفاده از گردنبند طبی است. در صورت عدم پاسخ به درمان طبی درمان جراحی توصیه می شود.

ولی در مواردی که فشار روی نخاع باشد و میلوپاتی ایجاد کند جراحی ضروری است.

 

روش جراحی

روش جراحی دیسک گردن معمولاً از طریق قدام (جلو گردن) انجام می شود. پس از برداشتن دیسک گردن جهت جلوگیری از عوارض بعدی پروتز جایگزین می شود.

منابع :

www.drtimothysteel.com

www.drjho.com

 www.neuroclinic.blogfa.com

 

اشتراک گذاری
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *